Reklama

Sprawiedliwość w cieniu zemsty

Sprawiedliwość w cieniu zemsty

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Osiem miesięcy minęło od upadku dyktatury, zanim dyktatora wyciągnięto z ciasnej jamy, wykopanej pod zagrodą koło Tikritu, wyłożonej jedynie styropianem i starym dywanem. Saddam Husajn nie miał przy sobie nic, nawet żadnego środka łączności, prócz zwitka 750 tysięcy dolarów i pistoletu. Nie użył go - ani przeciw żołnierzom, ani przeciw sobie.
A

Abdel Abdel Mahdi, jeden z trzech członków irackiej Rady Zarządzającej, którzy jako pierwsi Irakijczycy rozmawiali z aresztowanym Saddamem - Amerykanie poprosili ich o potwierdzenie tożsamości zatrzymanego - powiedział, że Husajn, choć znużony nieustanną ucieczką, próbował pokazać, że jest twardy. Nie wykazał śladu skruchy czy żalu, a w rozmowie z Mahdim - który nie krył, że dyktator prędzej czy później stanie przed specjalnym irackim trybunałem - zaczął nawet usprawiedliwiać zbrodnie, jakie popełniono po 1968 r., od kiedy zaczęła się dyktatura jego partii Baas (Saddam osobiście objął władzę w 1979 r.).

Ile jego ofiar kryją irackie piaski? Dotąd odkryto 270 masowych grobów. Organizacje humanitarne oceniają, że w tych oraz w innych, nieznanych jeszcze spoczywać może pół miliona ludzi (Irak ma 23 mln mieszkańców); nowe irackie partie podają nawet liczbę miliona...

6902

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]