Reklama

Konstytucja do zmiany?

Konstytucja do zmiany?

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Próba zaprowadzenia w Polsce modelu prezydenckiego na modłę amerykańską mogłaby dać rezultat bliższy modelowi rosyjskiemu.
B

Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Zoll, Marek Safjan i Jerzy Stępień, oświadczyli, że konflikt między prezydentem a premierem domaga się instytucjonalnych rozstrzygnięć poprzez zmiany w Konstytucji. Ich diagnoza jest następująca: "Konstytucja sytuuje prezydenta w charakterze mediatora i arbitra ponad podziałami politycznymi, co okazuje się rozwiązaniem nieskutecznym w polskich realiach. Polaryzacja sceny politycznej, a także aspiracje w zakresie uprawiania polityki zagranicznej sprawiają, że nie można wypracować systemu przyjaznej czy chociażby lojalnej cohabitation. Prowadzi to do paraliżu państwa". Jaka na to rada? Prezesi oświadczają, że powołują zespół ekspertów, którzy przygotują dwa projekty, "według alternatywnych założeń, z których pierwszy przyjmuje wybór modelu konsekwentnie gabinetowego, drugi - konsekwent­nie prezydenckiego".

...

5854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]