Reklama

Konstytucja do zmiany?

Konstytucja do zmiany?

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Próba zaprowadzenia w Polsce modelu prezydenckiego na modłę amerykańską mogłaby dać rezultat bliższy modelowi rosyjskiemu.
B

Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Zoll, Marek Safjan i Jerzy Stępień, oświadczyli, że konflikt między prezydentem a premierem domaga się instytucjonalnych rozstrzygnięć poprzez zmiany w Konstytucji. Ich diagnoza jest następująca: "Konstytucja sytuuje prezydenta w charakterze mediatora i arbitra ponad podziałami politycznymi, co okazuje się rozwiązaniem nieskutecznym w polskich realiach. Polaryzacja sceny politycznej, a także aspiracje w zakresie uprawiania polityki zagranicznej sprawiają, że nie można wypracować systemu przyjaznej czy chociażby lojalnej cohabitation. Prowadzi to do paraliżu państwa". Jaka na to rada? Prezesi oświadczają, że powołują zespół ekspertów, którzy przygotują dwa projekty, "według alternatywnych założeń, z których pierwszy przyjmuje wybór modelu konsekwentnie gabinetowego, drugi - konsekwent­nie prezydenckiego".

...

5854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]