Reklama

Koniec życia na kredyt

Koniec życia na kredyt

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Problem nie polega na tym, czy Donald Tusk jest "złodziejem naszych pieniędzy", czy też "mężem opatrznościowym". Społeczeństwo nie chce przyjąć do wiadomości faktu, że wyczerpał się dotychczasowy model państwa zasypującego polskie problemy pożyczanymi pieniędzmi.
W

W lipcu agencja ratingowa Standard & Poor’s ostrzegła, że może obniżyć rating naszego kraju, jeśli do 2012 r. nie pojawią się "realne perspektywy poprawy" naszych finansów publicznych.

"Rating" to ocena zdolności kredytowej. Na świecie liczą się trzy agencje wydające takie opinie - właśnie Standard & Poor’s, Moody’s i Fitch Ratings. Ich wiarygodność ucierpiała w trakcie kryzysu, niemniej ocena przez nie wydana nadal jest kluczowa dla banków, funduszy czy innych inwestorów pożyczających pieniądze koncernom, samorządom lokalnym czy państwom. Im dany kredytobiorca ma lepszy rating, a więc im mniejsze jest ryzyko, że nie spłaci swych należności, tym niższe jest oprocentowanie jego obligacji. Tym samym może on taniej pożyczać pieniądze.

Dziesięcioletnie obligacje (czyli takie, które trzeba będzie wykupić dopiero za 10 lat) krajów o ratingu...

15001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]