Reklama

Koniec pierwszej wojny światowej

Koniec pierwszej wojny światowej

05.10.2010
Czyta się kilka minut
W minioną niedzielę, 3 października, Niemcy nie tylko świętowali 20-lecie zjednoczenia. W minioną niedzielę ostatecznie skończyła się też dla nich pierwsza wojna światowa - przynajmniej w aspekcie fiskalnym.
T

Tego dnia państwo niemieckie zapłaciło ostatnią ratę swych zobowiązań, wynikających z traktatu wersalskiego. Zawarty w 1919 r. między zachodnimi sojusznikami i pokonanymi Niemcami, które obciążono wyłączną winą za wybuch konfliktu, traktat nakładał na Berlin wielkie świadczenia na rzecz zwycięzców.

W specjalnym urzędzie, który ostatnio administrował tym niezwykłym dziedzictwem historycznym - jego nazwa oddaje całą "urodę" biurokratycznej niemczyzny: Federalny Urząd ds. Centralnych Świadczeń i Otwartych Kwestii Majątkowych - nie strzeliły jednak korki od szampana. Nie było nawet konferencji prasowej. W przaśnym biurowcu, mieszczącym w Berlinie ów dziwny urząd, miniony roboczy weekend minął zupełnie niespektakularnie.

To w końcu moment historyczny - choćby dlatego, że oba wydarzenia zbiegły się w czasie: akurat 3 października 2010 r., w Dzień...

2381

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]