Reklama

Komu tyka zegar

Komu tyka zegar

05.10.2010
Czyta się kilka minut
724 259 822 418 złotych. Taką właśnie sumę pokazał zegar polskiego zadłużenia, umieszczony w centrum Warszawy, gdy tydzień temu "odpalił" go profesor Leszek Balcerowicz.
T

To część działań z zakresu edukacji obywatelskiej, które Balcerowicz ze swą fundacją FOR prowadzi od paru lat. Machnął ręką na polityków i próbuje dotrzeć wprost do społeczeństwa z rozmaitymi prostymi prawdami, o których politycy nie lubią mówić. Takimi jak ta - żyjemy na kredyt i to od lat. Stan finansów publicznych zagraża naszej przyszłości.

Politycy nie lubią o tym mówić, bo my, wyborcy, nie chcemy o tym słuchać. Tymczasem w finansach publicznych zabraknie w tym roku ponad 100 miliardów złotych, a koszty obsługi długu wynoszą już tyle, co połowa wydatków na edukację. Narzekamy na podatki, na jakość państwowych usług (zdrowie, infrastruktura komunikacyjna, renty i emerytury, edukacja itd.) i na to, że jest ich za mało (jak w starym dowcipie: "Jak obiad u teściowej? Fatalny - jedzenie paskudne, a na dodatek za mało"). Ale wcześniej czy później będziemy...

1553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]