Reklama

Ładowanie...

Komeda! Obecny

06.04.2009
Czyta się kilka minut
Mija 40. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy. W TVP Kultura przez cały kwiecień filmowe spotkania z nim i jego twórczością.
M

Może niezręcznie zaczynać od takiego forte, ale cóż: jednym z najwspanialszych okresów w całej historii kultury polskiej był czas i okolice października ‘56 roku. Pierwsza książka Białoszewskiego, pierwszy numer "Dialogu" z fragmentami "Czekając na Godota", pierwsza Warszawska Jesień, pierwszy festiwal jazzowy w Sopocie, filmowa szkoła polska... Lista jest doprawdy długa, a dodać tu jeszcze należy pojawienie się dzieł tłumaczonych i (tu, niestety, jedynie niektórych) emigracyjnych - oraz niesamowitą aktywność i chłonność kulturalnej publiczności.

Jednym spośród współtwórców tego zagęszczenia w kulturze był Krzysztof Trzciński, lekarz z wykształcenia, o wiele lepiej jednak znany z dokonań muzycznych, sygnowanych pseudonimem Komeda. Warto podkreślić, że Komeda nie tyle trafił we właściwy czas, ile ten czas swoją muzyką wyraźnie i istotnie naznaczał. W sierpniu 1956 r. sekstet...

3575

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]