Reklama

Komeda! Obecny

Komeda! Obecny

06.04.2009
Czyta się kilka minut
Mija 40. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy. W TVP Kultura przez cały kwiecień filmowe spotkania z nim i jego twórczością.
M

Może niezręcznie zaczynać od takiego forte, ale cóż: jednym z najwspanialszych okresów w całej historii kultury polskiej był czas i okolice października ‘56 roku. Pierwsza książka Białoszewskiego, pierwszy numer "Dialogu" z fragmentami "Czekając na Godota", pierwsza Warszawska Jesień, pierwszy festiwal jazzowy w Sopocie, filmowa szkoła polska... Lista jest doprawdy długa, a dodać tu jeszcze należy pojawienie się dzieł tłumaczonych i (tu, niestety, jedynie niektórych) emigracyjnych - oraz niesamowitą aktywność i chłonność kulturalnej publiczności.

Jednym spośród współtwórców tego zagęszczenia w kulturze był Krzysztof Trzciński, lekarz z wykształcenia, o wiele lepiej jednak znany z dokonań muzycznych, sygnowanych pseudonimem Komeda. Warto podkreślić, że Komeda nie tyle trafił we właściwy czas, ile ten czas swoją muzyką wyraźnie i istotnie naznaczał. W sierpniu 1956 r. sekstet...

3575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]