Reklama

Kobiety żyją dłużej, także w czasach katastrof

Kobiety żyją dłużej, także w czasach katastrof

22.01.2018
Czyta się kilka minut
I jest już na to dowód.
B

Badania naukowców z Danii i Niemiec, którzy przeanalizowali dane na temat przeżywalności płci podczas siedmiu kryzysów: niewolnictwa na Trynidadzie i epidemii wśród niewolników wracających do Liberii (XIX w.), klęsk głodu w Szwecji (1773), Irlandii (1845-49) i na Ukrainie (1933) oraz epidemii odry na Islandii (1846 i 1882). W prawie każdej z tych sytuacji kobiety miały większe szanse przeżycia; tylko na Trynidadzie przewagę mieli mężczyźni (jako niewolnicy mieli większą wartość dla swoich właścicieli, byli więc nieznacznie lepiej traktowani). Co ciekawe, przewaga kobiet była widoczna głównie w dzieciństwie, kiedy różnice behawioralne między płciami są minimalne; dla naukowców to wskazówka, że ich większa przeżywalność może mieć podłoże biologiczne. Jakie? Tego nie stwierdzono, choć badacze odnotowali, że estrogeny (żeńskie hormony) działają jako przeciwutleniacze i mogą wzmacniać system odpornościowy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Widocznie ewolucja uznała, że dla przetrwania populacji ważniejsze jest przeżycie kobiet.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]