Reklama

Kobieta i Sahara

Kobieta i Sahara

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Nie zadając sobie trudu poznania działalności czarnej pani profesor i wiceminister ds. ochrony środowiska z Kenii, nie zrozumiemy, dlaczego prozaiczne sadzenie drzew na kontynencie targanym takimi nieszczęściami jak Afryka, zasługuje na wyróżnienie Noblem. Będziemy szydzić z poprawności politycznej, ograniczając się do stwierdzenia, że Maathai jest pierwszą czarną Noblistką, pierwszą z Afryki, a na dodatek pierwszą kobietą-weterynarzem, która zrobiła karierę uniwersytecką w swoim kraju. Albo też traktować to jako poparcie dla ruchu ekologicznego, ze szczególnym wyróżnieniem jego zielonej reprezentacji politycznej.
A

A tu nie chodzi o wielką politykę czy przedstawienie światu kenijskiej opozycjonistki z czasów reżimu prezydenta Arapa Moia. Rzecz dotyczy matki trójki dzieci (urodzonej w 1940 r.), która po studiach na uniwersytetach USA, Niemiec i Kenii, mimo świetnie zapowiadającej się kariery zawodowej, rezygnuje z niej, bo bardziej interesuje ją działalność na rzecz innych. Najpierw działa w Narodowej Radzie Kobiet Kenii, którą w 1976 r. namawia na realizację nowej idei - sadzenia drzew, by przeciwdziałać pustynnieniu kraju. Problem dotyczy całej Afryki, więc Maathai zaraża ideą zalesiania lokalne inicjatywy i konkretne osoby. Przede wszystkim kobiety, bo to one przemierzają wiele kilometrów wokół rodzimych wiosek, by zebrać wiązkę suchych gałęzi, która pozwoli ugotować rodzinie jedzenie. Im wszystkim, zrzeszonym w Ruchu Zielonego Pasa, w ciągu prawie 30 lat pracy udało się zasadzić 20...

4197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]