Los drzew, las ludzi

Wangari Maathai, kenijska ekolożka i feministka, uratowała kiedyś miejski las Karura przed chciwymi politykami. Lasu – symbolu wolności od władzy – strzeże się do dziś.

Reklama

Los drzew, las ludzi

Los drzew, las ludzi

z Nairobi
21.01.2019
Czyta się kilka minut
Wangari Maathai, kenijska ekolożka i feministka, uratowała kiedyś miejski las Karura przed chciwymi politykami. Lasu – symbolu wolności od władzy – strzeże się do dziś.
Wangari Maathai w lesie, który istnieje do dziś tylko dzięki jej uporowi. Karura, Nairobi, 2008 r. EVELYN HOCKSTEIN / POLARIS / EAST NEWS
T

Tamtego dnia założyła gumiaki i długą sukienkę z kitenge, tradycyjnego kolorowego materiału. Szła przecież sadzić drzewa, a nie walczyć. Kiedy kamień trafił ją w głowę, nie straciła przytomności. Ból dodał jej zaciętości. „Jeśli musimy przelać naszą krew, by ocalić tę ziemię, nie zawahamy się. Nauczyli nas tego przodkowie. Dziś jest to moja krew” – wykrzykiwała przed kamerami.

Wtedy, 8 stycznia 1999 r., Wangari ­Maathai nie wyglądała jak wojowniczka. Sądziła, że sadzenie drzew w lesie Karura to najlepszy sposób, by pokonać nieuczciwych polityków, których uważała za spadko­bierców kolonizatorów. W ten sposób sadzonka stała się w Kenii symbolem walki o demokrację.

W oazie

Była to walka o drzewa i wolność. Po jednej stronie stanęli deweloperzy, ich ciężarówki, buldożery, i strzegące ich bandy mężczyzn uzbrojonych w maczety i kamienie. Chronił ich najsilniejszy...

13686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]