Reklama

Kim jest Don Juan?

Kim jest Don Juan?

25.01.2004
Czyta się kilka minut
Po wizycie Comédie Française z “Don Juanem" Moliera wiem już chyba, jakiego teatru Polacy potrzebują. Sławnego. Dawno nie widziałem takiej kolejki pod kasą, w której nie było już zresztą biletów. Teatr Narodowy w Warszawie przeżywał oblężenie, jakiego życzyłbym mu na co dzień.
Andrzej Seweryn jako Don Juan
P

Pytanie, który z magnesów był silniejszy? Renoma sceny czy flagowa rola Andrzeja Seweryna, jednego z naszych, któremu się udało? Niech pozostanie nierozstrzygnięte. Niech będzie, że to przywiązanie do tradycji i wielkiej literatury dramatycznej zapełniło salę.

Przedstawienie Jacquesa Lassalle powstało przed dziesięcioma laty. Wystawiono je najpierw w Awinionie, na dziedzińcu Pałacu Papieskiego, w monumentalnej, surowej przestrzeni narzucającej spektaklom tam pokazywanym genialny rygor przestrzenny. Stąd pewnie wspaniała prostota scenografii autorstwa Rudy’ego Sabounghi. Całą przestrzeń gry otaczają wysokie ściany zbudowane z drewnianych desek. Tworzą rodzaj boksu. Poukrywano w nich mnóstwo otworów i szczelin, przejść, które otwierane są w zależności od potrzeb danej sceny. Nawet schody, na których stanie posąg Komandora, ukryte są w tylnej ścianie, tworząc...

6357

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]