Reklama

Ładowanie...

Kim jest człowiek

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Kard. Franciszek Macharski: - W 1979 roku to mnie przyszło stać się nie tylko wynajmującym lokal Tygodnikowi, ale i sąsiadem przez dziedziniec. A więc kimś, kto jest blisko. 60 lat TP... Nie zdobyłbym się na laurkę ani na chłodną analizę, ani na pochwały, ani na upomnienia.
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Chcielibyśmy rozpocząć od początków "Tygodnika Powszechnego", od wiosny 1945 roku...

KARD. FRANCISZEK MACHARSKI: - Sześćdziesięciolecie... Byłem wtedy gotów do matury, ale nowa władza nie była gotowa, a stara się skończyła. Właściwie wszystko przerobiłem, ale zawsze mi się wydawało, że nie wszystko jeszcze zrobione, zwłaszcza z astronomii. Śniłem nawet o tym, przecież - jak piszą w sennikach: “Astronomię widzieć - zmartwienie gotowe". Postanowiłem iść na uniwersytet. Tyle że nie chcieli mnie przyjąć na wolnego słuchacza. Powiedzieli: “Na to trzeba mieć maturę". Ale się tym nie martwiłem i chodziłem.

- W tamtych czasach - niepewnych; można było się spodziewać, że dla Kościoła i Polski niosących wydarzenia groźne - kard. Sapieha zdecydował się na krok ryzykowny: założył pismo katolickie, a stery przekazał świeckim....

21002

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]