Reklama

Kim jest Abdulrazak Gurnah

Kim jest Abdulrazak Gurnah

11.10.2021
Czyta się kilka minut
TOLGA AKMEN / AFP / EAST NEWS
T

Tegorocznego laureata literackiego Nobla – nietłumaczonego dotąd na polski – pozostaje nam sobie przedstawiać za pomocą liczb. To pierwszy od 28 lat czarnoskóry (po Toni Morrison) i piąty pochodzący z Afryki (Zanzibar) autor (dziesięciu powieści) wyróżniony przez Akademię. Buchalteria daje poczucie bezpieczeństwa – wartość nadrzędną także dla Szwedów, którzy zwracając tym werdyktem uwagę świata na los uchodźców, nagradzają piszącego po angielsku, od 40 lat mieszkającego w Wielkiej Brytanii wykładowcę Uniwersytetu w Kent. Ale nie wyciągajmy pochopnych wniosków. Gdy do polskich księgarń trafi inspirowana losami laureata powieść „Admiring Silence”, poznamy bohatera zgorzkniałego i wyobcowanego, który będzie nas próbował przekonać, że każda próba asymilacji jest utopią.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Z czego wyciągnęliście? Może warto korygować swój tekst? Skąd wam przyszło do głowy (domyślam się, że taka teza jest w waszym umyśle bo nie ma jej tu czarno na bialym, że noblista będzie optymistą a nie zgorzknialym i wyobcowanym? Spodziewałam się mądrzejszej refleksji.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]