Reklama

Kijowski poker

Kijowski poker

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Ukrainę czeka jeszcze sporo zamieszania, zanim sytuacja polityczna się ustabilizuje. Ale z chaosu wyłaniają się już kontury procesów - najlepszych ze wszystkiego, co dotąd spotkało ten kraj.
J

Jakikolwiek powstanie rząd w Kijowie, widać jedno: w trzy lata po Pomarańczowej Rewolucji społeczeństwo potwierdziło wybór, jakiego wtedy dokonało. "Pomarańczowi" - Blok Julii Tymoszenko i Nasza Ukraina Wiktora Juszczenki - zyskały razem ponad 40 proc. głosów. Świetny wynik "niebieskich" (Partii Regionów Wiktora Janukowycza) sugeruje jednak, że wybór Ukraińców nie jest tak oczywisty - tyle że trudno się temu dziwić. Na Ukrainie wciąż konfrontują się różne tożsamości, wizje historii i światopoglądy, co przekłada się na politykę [piszemy o tym w dodatku historycznym w tym numerze "TP" - red.].

Niemniej te przeciwstawne wizje - w uproszczeniu: prorosyjska i proeuropejska - współegzystują. To sprawia, że w minionych 16 latach Ukraińcy nie dokonali tak wyraźnego wyboru opcji prozachodniej, jak w Polsce czy krajach bałtyckich, zarazem budując jednak konsekwentnie...

6109

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]