Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

„MARTWA NATURA Z BUTELKAMI I FAJKĄ”

„MARTWA NATURA Z BUTELKAMI I FAJKĄ”

06.09.2013
Czyta się kilka minut
Maurice de Vlaminck (po 1927 r.)
A

Autor dzieła, francuski malarz Maurice de Vlaminck, to jeden z najwybitniejszych – obok Henri Matisse’a i André Deraine’a – przedstawicieli fowizmu (1905–1908), awangardowego kierunku w sztuce XX w. Fowiści, czyli „dzicy” (od francuskiego „les fauves” – dzikie zwierzęta), sięgali po ostre kolory, które miały być krzykiem emocji.
„Martwa natura” namalowana została znacznie później (po 1927 r.), gdy fowizm należał już do przeszłości. Niemniej widać w niej wyraźnie wpływy fowistycznej estetyki – czuć tu swoiste rozwibrowanie, jakiś rodzaj podniecenia stojący w wyraźnej kontrze do prezentowanego tematu, czyli „martwej natury”. Jak się zdaje, to zabieg celowy – na stole leży bowiem książka „Oeuvre Lindbergh” („Dzieło Lindbergha”). Jej tytuł odnosi się do wyczynu amerykańskiego pilota Charlesa Lindbergha, który w 1927 r. pierwszy przeleciał samotnie samolotem ponad Atlantykiem z Nowego Jorku do Paryża. Było to sensacyjne wydarzenie, a sam Lindbergh stał się bohaterem prasy.
Obraz jest jednym z najważniejszych dzieł europejskiego malarstwa XX w. w polskich zbiorach.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]