Reklama

Katalonia: eskalacja

Katalonia: eskalacja

23.10.2017
Czyta się kilka minut
IVAN ALVARADO / REUTERS / FORUM
P

Prawie pół miliona ludzi demonstrowało w Barcelonie, żądając wolności dla Jordiego Cuixarta i Jordiego Sancheza – aresztowanych liderów ruchu niepodległościowego. Wcześniej rząd w Madrycie uruchomił art. 155 konstytucji, co pozwoli odwołać autonomiczne władze i przejąć kontrolę nad regionalnym parlamentem, policją oraz mediami publicznymi. Wszystko po to, by „przywrócić neutralność” katalońskich instytucji i przeprowadzić nowe wybory. Potrzebna jest jeszcze zgoda hiszpańskiego senatu (partia rządząca ma tu większość absolutną), posiedzenie zaplanowano na ten piątek. Wcześniej w katalońskim parlamencie ma zostać przegłosowana deklaracja niepodległości. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]