Reklama

Kasjer Putina przejmuje klejnot Krymu

Kasjer Putina przejmuje klejnot Krymu

11.01.2021
Czyta się kilka minut
Posiadanie własnej winnicy na Krymie to dla moskiewskiej elity kwestia mody i prestiżu. Inwestycje w branżę winiarską służą też odbudowie symboli imperialnej Rosji.
Zbiory w Kombinacie Produkcyjno-Rolniczym Massandra na Krymie, sierpień 2018 r. SERGEI MALGAVKO / TASS / GETTY IMAGES
5

5,32 miliarda rubli po raz pierwszy! 5,32 miliarda po raz drugi! 5,32 miliarda po raz trzeci – i sprzedane! W połowie grudnia ubiegłego roku Massandra – słynny zakład produkcji win na okupowanym obecnie Krymie – został „sprywatyzowany”. Transakcja, której wartość równa jest nieco ponad 71 mln dolarów (tylko, a nie aż), wzbudziła tsunami krytyki na kontynentalnej Ukrainie – i kolejny raz przypomniała o rosyjskich porządkach na anektowanym prawie siedem lat temu półwyspie.

Za kulisami „prywatyzacji”

W roli „sprzedawcy” Massandry wystąpiło tzw. Ministerstwo Relacji Własnościowych i Ziemskich Republiki Krym. Po aneksji ukraińskie przedsiębiorstwa państwowe – a takim był Kombinat Produkcyjno-Rolniczy Massandra – zostały bowiem przez Rosję „znacjonalizowane”, a ważniejsze z nich (w tym Massandra) przekazane bezpośrednio pod kontrolę Zarządu Spraw Prezydenta Władimira Putina...

12733

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]