Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kardynał, który mył okna

Kardynał, który mył okna

19.03.2017
Czyta się kilka minut
Kardynał Miloslav Vlk, Prymas Czech i emerytowany arcybiskup praski zmarł w wieku 84 lat. Jako duchowny zasłużył się niezwykle dla Kościoła w Czechosłowacji, w wyjątkowo ciężkich tam czasach komunizmu.
Kard. Miloslav Vlk / fot. Adéla Zrzava [CC BY 3.0 / Wikimedia Commons
Kard. Miloslav Vlk / fot. Adéla Zrzava [CC BY 3.0 / Wikimedia Commons
P

Przed rokiem 1989 Miloslav Vlk sprawował oficjalnie posługę kapłańską jedynie przez 10 lat – choć święcenia przyjął w 1968 r. – a przez kolejnych 11 lat pracował jako sprzątacz, myjąc okna. Prowadzenia działalności duszpasterskiej zakazały mu bowiem komunistyczne władze – była to kara za prowadzenie nauki religii dla dzieci w kościołach. On sam jednak, choć zagrożony aresztowaniem, nie zrezygnował z pracy kapłańskiej i nadal spowiadał i odprawiał msze, tyle że potajemnie. Pracę duszpasterską pozwolono mu podjąć ponownie w styczniu 1989 r.

Późniejszy kardynał włączył się także w odbudowę struktur Kościoła w Czechosłowacji i następnie, po jej rozpadzie, w Czechach. Już w 1990 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem czesko-budziejowickim, a wkrótce potem arcybiskupem praskim (był nim do 2010 r., gdy przeszedł na emeryturę) i kardynałem. Przeprowadził czeski Kościół przez czas transformacji, rozwiązywał wiele trudnych spraw, jak np. restytucja kościelnych majątków. Był zaangażowany w dialog międzyreligijny; był zwolennikiem otwartości i tolerancji.


"Nie wolno nam zamykać się w getcie, musimy iść do ludzi" - przeczytaj rozmowę "Tygodnika" z kard. Mirosławem Vlkiem


Kiedy pod koniec ubiegłego roku poinformowano publicznie, że Vlk cierpi na raka płuc, kardynał otrzymał mnóstwo życzeń powrotu do zdrowia, liczone w setkach. Za każdą wiadomość, list, maila czy esemesa, chciał podziękować osobiście – było ich jednak zbyt dużo. Pod koniec stycznia zadzwonił do niego na komórkę papież Franciszek, aby zapewnić kardynała, że się za niego modli (nagranie zostało udostępnione publicznie, można je odsłuchać dziś na stronie internetowej kardynała).

Vlk zmarł w minioną sobotę, 18 marca.

W wywiadzie, jakiego udzielił „Tygodnikowi” w 2004 r., kardynał Vlk mówił: „W naszym społeczeństwie rodzi się pytanie o sens życia, ludzie szukają czegoś stałego. Doprowadziła do tego sytuacja w świecie, 11 września, terroryzm, korupcja itd. Te poszukiwania to pozytywny sygnał. My natomiast musimy być otwarci i uważni”.

Odszedł mądry kapłan i dobry, odważny człowiek.

Autor artykułu

dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]