Kardynał, który mył okna

Kardynał Miloslav Vlk, Prymas Czech i emerytowany arcybiskup praski zmarł w wieku 84 lat. Jako duchowny zasłużył się niezwykle dla Kościoła w Czechosłowacji, w wyjątkowo ciężkich tam czasach komunizmu.

19.03.2017

Czyta się kilka minut

Kard. Miloslav Vlk /  / fot. Adéla Zrzava [CC BY 3.0 / Wikimedia Commons
Kard. Miloslav Vlk / / fot. Adéla Zrzava [CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Przed rokiem 1989 Miloslav Vlk sprawował oficjalnie posługę kapłańską jedynie przez 10 lat – choć święcenia przyjął w 1968 r. – a przez kolejnych 11 lat pracował jako sprzątacz, myjąc okna. Prowadzenia działalności duszpasterskiej zakazały mu bowiem komunistyczne władze – była to kara za prowadzenie nauki religii dla dzieci w kościołach. On sam jednak, choć zagrożony aresztowaniem, nie zrezygnował z pracy kapłańskiej i nadal spowiadał i odprawiał msze, tyle że potajemnie. Pracę duszpasterską pozwolono mu podjąć ponownie w styczniu 1989 r.

Późniejszy kardynał włączył się także w odbudowę struktur Kościoła w Czechosłowacji i następnie, po jej rozpadzie, w Czechach. Już w 1990 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem czesko-budziejowickim, a wkrótce potem arcybiskupem praskim (był nim do 2010 r., gdy przeszedł na emeryturę) i kardynałem. Przeprowadził czeski Kościół przez czas transformacji, rozwiązywał wiele trudnych spraw, jak np. restytucja kościelnych majątków. Był zaangażowany w dialog międzyreligijny; był zwolennikiem otwartości i tolerancji.


"Nie wolno nam zamykać się w getcie, musimy iść do ludzi" - przeczytaj rozmowę "Tygodnika" z kard. Mirosławem Vlkiem


Kiedy pod koniec ubiegłego roku poinformowano publicznie, że Vlk cierpi na raka płuc, kardynał otrzymał mnóstwo życzeń powrotu do zdrowia, liczone w setkach. Za każdą wiadomość, list, maila czy esemesa, chciał podziękować osobiście – było ich jednak zbyt dużo. Pod koniec stycznia zadzwonił do niego na komórkę papież Franciszek, aby zapewnić kardynała, że się za niego modli (nagranie zostało udostępnione publicznie, można je odsłuchać dziś na stronie internetowej kardynała).

Vlk zmarł w minioną sobotę, 18 marca.

W wywiadzie, jakiego udzielił „Tygodnikowi” w 2004 r., kardynał Vlk mówił: „W naszym społeczeństwie rodzi się pytanie o sens życia, ludzie szukają czegoś stałego. Doprowadziła do tego sytuacja w świecie, 11 września, terroryzm, korupcja itd. Te poszukiwania to pozytywny sygnał. My natomiast musimy być otwarci i uważni”.

Odszedł mądry kapłan i dobry, odważny człowiek.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach dokumentalnych (np. „Zdobyć miasto” o Powstaniu Warszawskim). Autorka… więcej