Reklama

Kapitan, major i kanclerz

Kapitan, major i kanclerz

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Tajna policja komunistycznej NRD - czyli Ministerium für Staatssicherheit, Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego, przez ludzi zwane popularnie Stasi - wcale nie umarła. Żeby się o tym przekonać, wystarczy kliknięcie komputerową myszką. A od niedawna - lektura porannej gazety.
Były kapitan "Stasi" Matthias Warnig
1

16 lat po tym, jak w styczniu 1990 r. zdesperowany tłum demonstrantów sforsował bramy centrali “Stasi" w Berlinie Wschodnim - dając początek procesowi likwidacji tej ponurej instytucji - każdy, kto tylko zapragnie, może wkroczyć w jej świat za pomocą internetu, siedząc wygodnie i bezpiecznie w domowym fotelu.

Wirtualna wędrówka

Kilka uderzeń w klawiaturę - i na komputerowym ekranie ukazuje się znak rozpoznawczy “Stasi": wyciągnięta w górę pięść, zaciśnięta na karabinie z bagnetem, z czerwonym sztandarem i z godłem NRD. Tak wyglądał emblemat instytucji, która sama nazywała się “mieczem i tarczą" partii komunistycznej.

“Jesteśmy byłymi funkcjonariuszami Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD" - tak przedstawiają się autorzy strony internetowej, którzy przedstawiają od razu swoje intencje: “Jesteśmy...

13914

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]