Reklama

Kanapka od serca

Kanapka od serca

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Cztery miliardy. Tyle gotowych kanapek kupuje się i zjada – w średnim czasie 3,5 minuty – co roku na Wyspach Brytyjskich.
DEPOSITPHOTOS
N

Nabyłem tę bezcenną wiedzę czytając jeden z nieskończonej serii tekstów, jakie tamtejsza prasa produkuje o potencjalnych skutkach Brexitu. Mowa w nim była o tym, że na południu Anglii cały kanapkowy łańcuch tworzenia wartości dodanej – od taśmy montażowej w sterylnej fabryce po młodych ludzi w sklepiku z gotową żywnością – stoi na pracownikach ze wschodu. Stanowią oni trzy czwarte zatrudnionych. „Czy, do cholery, ktoś tu umie jeszcze posmarować kanapkę?” – pytał z jakże celną swadą jeden z brukowców. Z jednej strony żyją one ze sprzedaży strachu przed obcym, z drugiej zaś celniej niż „przyzwoite” media obnażają krótkie nóżki antyimigranckich stereotypów.

Jeśli w przyszłości zechcemy odszukać choćby jedną korzyść z brexitowego pasztetu, to będą nią właśnie te trwające od roku w brytyjskich mediach rekolekcje, rodzaj przyspieszonego kursu samowiedzy o gospodarce i anatomii...

5790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]