Reklama

Ładowanie...

Kambodża: ostatni wyrok

Kambodża: ostatni wyrok

26.09.2022
Czyta się kilka minut
K

Kheiu Samphan zostanie do końca życia w więzieniu – uznał specjalny trybunał ds. osądzenia zbrodni popełnionych w Kambodży w czasie rządów miejscowych komunistów, tzw. Czerwonych Khmerów, w latach 1975-79. Szacuje się, że zamordowali wówczas 1,7 mln Kambodżan. Proces miał charakter odwoławczy: 91-letni dziś Samphan, który był prezydentem i „twarzą” reżimu (faktycznym przywódcą był nieżyjący już Pol Pot), został kilka lat temu uznany winnym ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości, i skazany na dożywocie, ale się odwołał.

Był to ostatni proces przed tym sądem, który działał od 2006 r. pod egidą ONZ. Miał mieszany skład, z udziałem sędziów kambodżańskich i międzynarodowych. Udało mu się skazać trzy osoby: prócz Samphana byli to szef ds. ideologii Nuon Chea i szef osławionego aresztu S-21 Kaing Guek Eav (obaj zmarli w więzieniu). Kilku innych oskarżonych umarło przed osądzeniem. Samphan do dziś twierdzi, że o niczym nie wiedział. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]