Reklama

Kalendarium z przełomem

Kalendarium z przełomem

28.04.2010
Czyta się kilka minut
Obojętne na wszystko, co wspólne, odwrócone tyłem do sfery publicznej, zamknięte przez niewidzialną rękę w świecie ciasnej prywatności i partykularnych dążeń" - tak o moim pokoleniu pisze Jan Sowa. Jest to diagnoza niezwykle ponura, a jej totalny charakter nie pozostawia nadziei. Na pozór zrozumiałe uogólnienie prowadzi więc do krzywdzącego uproszczenia i pominięcia: pominięcia "szarej strefy" ludzi o mocnym kręgosłupie moralnym, silnym społecznym zaangażowaniu i wielkich ambicjach, o której istnieniu mogę zapewnić.
U

Urodziłam się w roku 1989. Historycznie to wielka data przełomu. Dla mnie przez długi czas jedynie wielka data własnych urodzin. Los chciał, że od początku oddychałam powietrzem wolności. Zmiana ustrojowo-polityczna, jaka się wówczas dokonała, była jedynie zwykłym wydarzeniem historycznym, w którym nie dane mi było uczestniczyć. Emocjonalny stosunek mogłam wyrobić sobie tylko dzięki lekturze, a w najlepszym przypadku dzięki słuchaniu rodzinnych wspomnień. Ciągle to jednak tylko relacja, opowieść. Przeszłość, której bezwzględności nigdy nie odczułam.

***

Wolność jest więc dla mnie, i dla mojego pokolenia, stanem naturalnym, wcześniej już przez kogoś wypracowanym. Swoboda we wszystkich niemal obszarach życia stanowi jednak wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. W wolności łatwo się pogubić - i piszę to w obronie tych, których Jan...

5422

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]