Reklama

Jom Kipur i Księga Jonasza

Jom Kipur i Księga Jonasza

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Dlaczego Księgę Jonasza czytamy po południu w święto pojednania, w Jom Kipur?
J

Jej pierwszym bohaterem jest Jonasz, ale zasadniczym – Bóg. Oto Pan Izraela, Bóg związany z konkretnym narodem, z ziemią obiecaną, obejmuje swoją opieką nie-Żydów, zwierzęta duże i małe, a nawet rośliny. Nigdzie poza Księgą Rodzaju i poza Księgą Hioba nie ma tak jasnego i pełnego odniesienia do całego aktu Stworzenia. Nigdzie Bóg nie ukazuje się tak wprost jako przewodnik i nauczyciel człowieka. Prowadzi go przez najdziwniejsze i cudowne zdarzenia tak, by wbrew sobie wypełnił nakazaną mu misję.

Jonasz ma ocalić Niniwę przed grzechem, a prowadząc go ku Mezopotamii Bóg uczył, jak pozbyć się egoistycznego ja – obojętnego na innych ludzi, zajętego tylko sobą i swoimi zmartwieniami, które nie chce, nie potrafi, uważa, że nie musi wziąć odpowiedzialności za coś więcej niż kawałek chleba dla siebie i najbliższych. Wydobywa ze starego, plemiennego doświadczenia religii i przezywania...

2853

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]