Reklama

Popioły i diament

Popioły i diament

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Właśnie opublikowany album z nieznanymi dotąd studyjnymi nagraniami kwartetu Johna Coltrane’a nazywany jest muzycznym Świętym Graalem. Świętym? A może raczej złotym?
John Coltrane, ok. 1960 r. GAI TERRELL / REDFERNS / GETTY IMAGES
N

Nowy Jork, w chłodny marcowy dzień 1963 r. John Coltrane wychodzi ze swojego małego ceglanego domu w Queens i jedzie do Englewood Cliffs w New Jersey – zaraz za rzeką Hudson. Pewnie jechał samochodem, przez most Waszyngtona. Komunikacją miejską zajęłoby mu to pięć razy więcej czasu.

Jest już bardzo cenionym wykonawcą. Wyliczanka „My Favorite Things” z musicalu „Dźwięki muzyki”, którą główna bohaterka śpiewa dzieciom, by przestały się bać burzy, stała się w jego wykonaniu transową, szaloną przygodą, w której niektórzy dosłuchiwali się nawet pulsu wirujących derwiszy. Bob Thiele, świeżo upieczony dyrektor wydawnictwa Impulse!, dosłyszał w tym wykonaniu ogromny potencjał Johna Coltrane’a. Wykupił go więc z obowiązującej umowy z wydawnictwem Atlantic, oferując twórczą swobodę i pieniądze, na jakie w jazzie mógł dotąd liczyć tylko Miles Davis. Coltrane miał jedynie nagrywać dla...

13495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]