Reklama

"Jitte"

"Jitte"

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Nieco przyciszone akordy gitary akustycznej, na takim podkładzie pojedyncze elektryczne dźwięki strun. W sumie nader łagodne brzmienie. Pat Metheny? Nie, to początek nowej płyty Tymona Tymańskiego, tym razem w kwintecie Tymański Yass Ensemble.
N

Na nazwisko artysty słuchacz niejednokrotnie reaguje konkretnym nastawieniem. Ważna część historii muzyki, literatury i sztuki polega na kolejnym przekraczaniu tych oczekiwań. Nie inaczej rzecz się ma z Tymańskim: w niedawnym wywiadzie dystansował się od prześmiewczej specjalizacji, którą chętnie przypisano by mu na stałe, zwłaszcza ostatnio, po muzyce do filmu “Wesele". “Jitte" to piękny przykład tego, że artysta uprawia również inne gatunki. Tyle że - mimo wszelkich różnic w grze np. takich zespołów Tymańskiego jak “Miłość" i “Kury" - nie da się jego muzyki ostro podzielić na tę wykonywaną na serio i tę dla zgrywy. Składnik ironiczny, czy dokładniej: purnonsensowy, okazuje się niezbywalnym (współ)konstruktem tej twórczości. Wracając więc do początku płyty: jest tu, owszem, trochę parodii Metheny’ego (odnoszącej się nie tyle do jego stylistyki, ile do mocno już...

1958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]