Reklama

Jeszcze w sprawie religii w szkole

Jeszcze w sprawie religii w szkole

24.09.2012
Czyta się kilka minut
„TP” 37/12
N

Na kanwie artykułów na temat szkolnej nauki religii, których kolejna fala przewija się ostatnio przez media (np. ranking podręczników w „TP”), nasuwają mi się następujące uwagi.

Religia (a w naszym przypadku katolicyzm, czy ogólniej chrześcijaństwo) jest ważnym zjawiskiem społecznym, bez znajomości którego nie sposób zrozumieć ani naszej kultury, ani historii, ani nawet współczesności. Podstawowa wiedza z tego zakresu jest więc niezbędnym elementem wykształcenia ogólnego, którego lekcje etyki nie zastąpią.

Na poziomie szkoły podstawowej nauka religii powinna mieć charakter katechezy wyłącznie dla uczniów, których rodzice sobie tego życzą, lecz podobnie jak to było na początku, z odrębnym od szkolnego świadectwem i stopniami niewliczanymi do średniej ogólnoszkolnej (odstąpienie od tych zasad uważam za poważny błąd i znaczące źródło negatywnego stosunku do lekcji religii...

2174

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]