Reklama

Jeszcze Mołdowa

Jeszcze Mołdowa

25.11.2013
Czyta się kilka minut
W cieniu sprawy ukraińskiej (którą obok komentuje Andrzej Brzeziecki) Unia Europejska próbuje przyciągnąć do siebie liczącą 3,5 miliona mieszkańców Mołdowę.
P

Podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie ma podpisać z tym wciąż jednym z najbiedniejszych krajów kontynentu umowy o współpracy politycznej, pomocy w reformach gospodarczych oraz wolnym handlu. Bruksela zapowiedziała też Mołdawianom rychłe zniesienie wiz. Takiej szansy na integrację z Zachodem ów mały, postsowiecki kraj jeszcze nigdy nie miał.
Nic dziwnego, że Rosja robi wszystko, aby zablokować współpracę polityków w Kiszyniowie z Unią. Już wczesną jesienią, w typowy dla siebie sposób, uruchomiła presję gospodarczą: jej służby sanitarne wstrzymały do Rosji import znanych win mołdawskich. Moskwa grozi też odcięciem dopływu gazu. Oznacza to spore kłopoty dla państwa o słabej gospodarce, w którym za jedną czwartą dochodu odpowiadają wciąż obywatele pracujący za granicą (emigrowało już 700 tys. ludzi; wielu z nich pracuje m.in. przy budowie obiektów olimpijskich w Soczi)....

1670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]