Reklama

Jest Warszawa...

Jest Warszawa...

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Na sakramentalne pytanie, jaki był tegoroczny festiwal polskich filmów, należałoby odpowiedzieć prostymi słowy: był ważny i naprawdę ciekawy. Nie burzy tego odczucia nawet mocno przekorny werdykt jury.
P

Przez ostatnie lata polskie kino doszło do przysłowiowej ściany; mogło już tylko pogrążyć się w postępującej po 1989 roku degrengoladzie i rozsypać się w pył, albo też od tej ściany się odbić. I nastąpiła sytuacja paradoksalna: w roku ogłoszenia upadku polskiej kinematografii, kiedy rozwiązano jej dotychczasowe struktury, a na horyzoncie dopiero rysowała się mgliście nowa ustawa obiecująca normalizację i doścignięcie europejskich standardów, naszym twórcom udało się wykrzesać z siebie naprawdę wiele.

Powrót różnorodności

Fakt, nie tworzymy jeszcze bezdyskusyjnych arcydzieł, które mogłyby podbijać wielkie festiwale czy zdobywać zagraniczną publiczność. Został jednak spełniony jeden ważny, dotychczas niemożliwy postulat - nareszcie mamy w kinie upragnioną różnorodność, nareszcie pojawiają się próby nieskrępowanych poszukiwań....

14579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]