Reklama

Ładowanie...

Jeśli masz być kiepskim księdzem...

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Jak można wychować młodego człowieka na ofiarnego księdza, kiedy ma on trzy minuty z refektarza do kaplicy i tyleż samo z kaplicy do sali wykładowej, a całymi dniami nie wychodzi z budynku? To przecież niezdrowe warunki rozwoju.
J

Joanna Kwinta, Katarzyna Wiśniewska: - Austriacka diecezja St. Pölten zlekceważyła obowiązujący w kraju system kształcenia kleryków. Czy skandal seksualny, do jakiego doszło w tamtejszym seminarium, jest skutkiem obniżenia poprzeczki kandydatom?

Ks. Józef Augustyn SJ: - Taka zależność jest bardzo prawdopodobna, biorąc pod uwagę fakt, że ludzie przychodzą do seminarium z różnymi nieraz motywacjami. Jeśli brakuje odpowiedniego badania kandydatów, do seminarium trafiają również osoby zupełnie przypadkowe.

  • Przyjęci z ulicy

- Jakie są kryteria przyjmowania do seminarium w Polsce?

- Każde seminarium wypracowuje własne. Wszystkie zwracają oczywiście uwagę na stan zdrowia, odpowiednie zdolności intelektualne, zdolność do nawiązywania relacji, ogólny poziom kultury...

13145

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]