Reklama

Jedyny taki Festiwal rozpoczęty

Jedyny taki Festiwal rozpoczęty

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Timothy Snyder, gość honorowy I edycji Międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Wiek XX. Anamneses”, przyznał, że nigdy nie uczestniczył w tego rodzaju wydarzeniu i nawet nie słyszał, by gdzieś, poza Wrocławiem, festiwal historyczny miał miejsce.
T

Ten pionierski projekt Fundacji Tygodnika Powszechnego i Ośrodka Pamięć i Przyszłość wystartował w sobotę 12 maja. Pierwsza z serii otwartych debat, poświęcona książce „Skrwawione ziemie” Snydera, przyciągnęła do Auli Ossolineum ponad 200 osób, pragnących przysłuchać się rozmowie historyków z USA, Niemiec, Ukrainy i Polski. „Nawet nie chcę sobie wyobrażać, co by było, gdyby jakiś Niemiec napisał taką książkę” – mówił Jochen Boehler. „Ta książka mogła się pojawić tylko jako książka Snydera – uzupełniał Jarosław Hrycak, podkreślając, że wymagała ona nie tylko sprawnego poruszania się w co najmniej ośmiu językach, ale nade wszystko wyzwolenia się z paradygmatu uprawiania historii narodowej. „Pamięć narodowa nie jest historią. Więcej – historycy często skazani są na niszczenie pamięci narodu, zaś jej twórcy nierzadko niszczą historię. Pamięć jest trucizną. Trzeba ją chować przed...

1579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]