Reklama

Ładowanie...

Jedność w różnorodności

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Liturgia z istoty swojej ma łączyć. Jest zastanawiające, dlaczego dyskusja o niej tak bardzo dzieli.
Liturgia w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu, 16 kwietnia 2017 r. DAREK DELMANOWICZ / PAP
K

Krąży opowieść, jak to dwóch sędziwych dominikanów prowadziło ze sobą rozmowę. Pierwszy mówi: „Ojcze, przyjechali goście z Łodzi!”. Na co drugi z zaciekawieniem: „Co? Złodziej?”. „Nie! – protestuje pierwszy. – Nie mówię, że są młodzi”. Wydaje się, że tak nieraz wyglądają dyskusje w Kościele. Mówi się wiele, ale jednak jakoś „obok”. I przeszkodą nie jest podeszły wiek czy przytępiony słuch, lecz brak dobrej woli oraz nieumiejętność słuchania. Okazuje się wówczas, że na drugi plan schodzi to, „co” ktoś powiedział, a zaczyna dominować, „kto” za tym stoi oraz, czy „dana opinia” wspiera właściwą (czyli moją) pozycję. Takie przeciąganie liny budzi oczywiście różne emocje, zwłaszcza gdy dyskusja toczy się o liturgii, a medium to fora internetowe.

Nie inaczej było kilkanaście dni temu, gdy po wygłoszeniu przemówienia do uczestników 68. włoskiego Krajowego Tygodnia Liturgicznego...

5306

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]