Reklama

Jasnowłosa i trolle

Jasnowłosa i trolle

12.11.2018
Czyta się kilka minut
Finowie jako jedni z pierwszych dostrzegli zagrożenie, jakim jest dezinformacja w internecie. Teraz fiński sąd skazał dwóch prorosyjskich aktywistów, którzy szerzyli fałszywe informacje. To precedens – także w Europie.
Jessikka Aro w Warszawie: w 2017 r. fińska dziennikarka prowadziła tu warsztaty o wojnie informacyjnej m.in. dla grupy amerykańskich kongresmanów, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie Fundacji From the Depths. WARSAW INSTITUTE / MATERIAŁY PRASOWE
D

Dziennikarka Jessikka Aro mogła w końcu odetchnąć z ulgą. Po kilku latach zorganizowanej kampanii w internecie, której celem było jej zniesławianie i zastraszanie, w połowie października jej prześladowcy usłyszeli wyrok. Niejaki Ilja Janitskin został skazany na karę 22 miesięcy więzienia, Johan Bäckman zaś na karę w zawieszeniu na 12 miesięcy. Wyrok w zawieszeniu otrzymała też pomagająca im kobieta.

Orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne i należy się spodziewać apelacji. Ale i tak decyzja sądu jest precedensowa – i to nie tylko dla Finlandii, ale też dla Europy. Po raz pierwszy sąd tak zdecydowanie za­reagował na szerzenie dezinformacji i prokremlowskiej propagandy. Uznał też, że nie można usprawiedliwiać wolnością słowa procederu oczerniania i długotrwałego nękania w internecie. Orzekł karę pozbawienia wolności – i to wyższą, niż domagał się prokurator.

Oszczerstwa i...

10483

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo ciesze sie z decyzji finskiego sadu. W samym artukule troche kluje w oczy naduzywanie slowa troll.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]