Reklama

Jaki dyrektor?

Jaki dyrektor?

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Władze Krakowa w zamieszaniu wokół powoływania dyrekcji Muzeum Sztuki Współczesnej są zakładnikami nie do końca przemyślanej strategii. Ze względu na zbliżające się wybory zależy im, by Muzeum uruchomić w październiku 2010 r., co będzie trudne, biorąc pod uwagę, że jak na razie na Zabłociu zrobiono niewiele ponad wykop pod fundamenty. Prezydent przekonywał Martę Deskur i Wilhelma Sasnala, że jest za przeprowadzeniem konkursu, ale teraz już na to za późno. A przecież o powstawaniu Muzeum wiadomo było od dawna. Wszystko można było zorganizować inaczej. W Warszawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaczęło działać jako instytucja, chociaż nie wiadomo, kiedy powstanie jego budynek. W pierwszej chwili wydaje się to absurdalne, być może jednak to lepszy model - pozwala pracować nad programem i doszlifować go tak, by do budynku wejść nie tylko z wizją, ale z konkretnymi planami. Prezydent Jacek Majchrowski i inni politycy z magistratu chcą zdyskontować sukces, jakim będzie otwarcie Muzeum, jednak jako obywatel i mieszkaniec Krakowa wolę mieć Muzeum pół roku później, ale z dyrektorem wyłonionym na drodze konkursu.
J

Jan Sowa jest socjologiem, pracownikiem naukowym Katedry Kultury Współczesnej UJ, członkiem Obywatelskiego Komitetu na Rzecz Przejrzystości w Polityce Kulturalnej Krakowa.

175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]