Reklama

Jak to w Polsce

21.06.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, kocham naszą nadwiślańską krainę! Zaprawdę trudno sobie wyobrazić cudowniejsze miejsce na tym łez padole.
U

U nas wszystko – zdarzenia drugorzędne i błahe, nawet bzdury – rozdyma się do niebotycznych rozmiarów. U nas starczy niepozorna iskra, żeby od razu wybuchł pożar. Przesada – oto drugie imię Polaków. Egzaltacja, patos i kompletny brak umiaru. Jedno słowo, jeden gest i już wrze, i już kipi pod czerepem rubasznym!

Niedawno rzecz wydarzyła się następująca: pod gołym niebem, z wielką pompą sprawowano katolickie obrzędy magiczne. Naraz zawiał wiatr i wywiał z puszki okrągły Kawałek Mąki z Wodą. Zerwał się pewien polityk, Kawałek podniósł i oddał głównemu szamanowi. Brrr... Nie powiem, żeby mi się takie poszanowanie dla naszego Nieprzyjaciela pod jakąkolwiek postacią podobało. Mnie irytują nawet ci, co z ziemi podnoszą, a potem z szacunkiem całują kromkę zwykłego chleba, a cóż dopiero taka szopka! Rad byłbym, gdyby ludziska lekce to sobie ważyli.

Ale ad rem. Tamtą...

3647

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]