Reklama

Jak przełamać stereotypy o pedofilii?

Jak przełamać stereotypy o pedofilii?

17.12.2019
Czyta się kilka minut
List, który trafił do wszystkich proboszczów archidiecezji krakowskiej, zaczyna się wyliczeniem przykładów stereotypowego myślenia na temat pedofilii w Kościele.
P

Przecież tyle lat żyję i nigdy nie spotkałem się z takim problemem – czy doniesienia są prawdziwe? Dlaczego osoby pokrzywdzone zgłaszają się dopiero teraz, po wielu latach? Wykorzystanie małoletnich ma miejsce też w innych środowiskach – dlaczego atakowany jest tylko Kościół? Ile czasu będzie trwało to samobiczowanie? Następnie autorzy listu – diecezjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Marcin Cholewa i duszpasterz osób skrzywdzonych ks. Artur Chłopek – ukazują perspektywę skrzywdzonych. „Tego rodzaju lęki i obawy mogą sprawiać, że osoby skrzywdzone nie otrzymają w naszych wspólnotach kościelnych potrzebnego wsparcia” – piszą i pokazują, czego się one boją i jak im pomóc. Do listu dołączone zostały kolorowe ulotki z kontaktem do instytucji (nie tylko kościelnych) niosących pomoc – w niektórych gablotkach parafialnych już zawisły.

Akcja uzyskała aprobatę abp. Marka Jędraszewskiego. Jak dowiedział się „Tygodnik”, list będzie przesłany do wszystkich polskich parafii razem z materiałami na dzień modlitwy i postu za grzech wykorzystania małoletnich (przypada 28 lutego 2020 r.). ©℗

Po stronie ofiar - polecamy specjalny serwis "Tygodnika" o pedofilii w Kościele


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]