Ładowanie...
Jak podróżują harpie i fauny?
Wystawa umożliwia prześledzenie rozwoju malarstwa Malczewskiego. Pokazuje zarówno wczesne prace artysty, jak i obrazy z okresu najświetniejszego, gdy oddawał się refleksji nad życiem i śmiercią. Są więc realistyczne portrety ważnych osobistości życia galicyjskiego, są pejzaże, jest „Główka Matki Boskiej” - powstała jeszcze podczas krakowskich studiów, „Eloe”, „Autoportret z faunami”, „Autoportret z muzą”, wreszcie - „Umywanie nóg”, „Chrystus i Samarytanka” z pramotywem zatrutej studni. Poznań to odpowiednie miejsce dla wystawy dzieł współtwórcy legendy Młodej Polski. Wszak najcenniejsze - „Błędne koło”, „Melancholia” i liczne obrazy z cyklu „Zatruta studia” znajdują się na stałe w zbiorach tutejszego Muzeum Narodowego.
Malczewski jest artystą, który zakorzenił się w świadomości Polaków jak Mickiewicz czy Norwid. Najczęściej wspomina się te jego obrazy, których bohaterami są...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]