Reklama

Jak naprawić system

Jak naprawić system

24.11.2014
Czyta się kilka minut
Poważne katastrofy mają zwykle kilka przyczyn jednocześnie – a przebieg wyborów samorządowych jest dla polskiej demokracji katastrofą. Oto pomysły na reformę.
S

Splot nieprawidłowości i niejasności wymaga rozsupłania, gdy opadną emocje. Tym ostatnim nie powinniśmy się dziwić. Tak kolosalne rozbieżności pomiędzy sondażami ogłaszanymi w wieczór wyborczy a podawanymi z poważnym opóźnieniem wynikami nie są normalne. Rzecz byłaby bulwersująca nawet wtedy, gdyby nie dotyczyła przesunięcia poparcia pomiędzy główną partią opozycyjną a partią rządzącą.
Jest tradycją naszego kręgu kulturowego, że do działań władzy podchodzimy z ograniczonym zaufaniem. Szczególnie w sprawie „cudów nad urną”, które zdarzają się nawet w krajach o najwyższej demokratycznej reputacji. Zgłaszanych przez opozycję wątpliwości co do uczciwości poprzednich wyborów, wynikających z liczby nieważnych głosów, nie przeanalizowano, a przekonanie rządzących, że problemu nie było, pogorszyło sytuację. Teraz problem spotęgowały porażka systemu informatycznego i konsekwencje zmiany...

3741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]