Reklama

Jak myśli stają się polityką

Jak myśli stają się polityką

13.10.2013
Czyta się kilka minut
Obrady Okrągłego Stołu były nie tylko niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym – komunizm udało się obalić bez przelewu krwi i w atmosferze zgody.
Na fot.: posiedzenie Okrągłego Stołu. Od lewej: Henryk Wujec, Janusz Onyszkiewicz, Lech Wałęsa. Warszawa, 5 kwietnia 1989 r. Fot. Maciej Billewicz / FORUM
O

Okrągły Stół był także początkiem nowego rozdziału w dziejach naszego kraju i tryumfem wielu idei, które polskie elity intelektualne wypracowywały przez dziesięciolecia.
Po 1989 r. Polska zaczęła swoją drogę do zjednoczonej Europy – nasze wejście do Unii ostatecznie udowodniło, że miejsce naszego kraju jest w Europie. Dziś zaczynamy stawać się „starym państwem wspólnoty”, nasz głos jest coraz lepiej słyszalny. Przy tym polska dyplomacja i elity polityczne nie zapomniały o Wschodzie – Ukraina, Białoruś, Mołdawia, w pewnej mierze także Rosja – jako kraje oddzielone od Europy „złotą kurtyną”, czyli strefą Schengen, są wciąż w orbicie zainteresowań Warszawy. Polska jest orędowniczką reformowania tych państw i przybliżania ich do Europy – stąd choćby zaangażowanie byłego prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego, w dialog Brukseli z Ukrainą. Na Wschodzie działa także dyplomacja kulturalna i społeczna – jej rozmiar i efekty można było zobaczyć choćby podczas ostatniego kongresu państw Partnerstwa Wschodniego w Lublinie – o czym w tekście reporterskim pisze Grzegorz Nurek. Ponadto w dodatku publikujemy rozmowę z prof. Mariuszem Wołosem o ideach polskiej polityki zagranicznej w dwudziestoleciu międzywojennym,wywiad z Aleksandrem Smolarem, prezesem Fundacji im. Batorego, na temat miejsca Polski w Europie, tekst opowiadający o intelektualnej podróży do Rosji i znaczeniu Polski dla obywateli rosyjskich, a także opowieść o tym, jak powstawała polska polityka wschodnia po 1989 r.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]