Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Jak myśli stają się polityką

Jak myśli stają się polityką

13.10.2013
Czyta się kilka minut
Obrady Okrągłego Stołu były nie tylko niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym – komunizm udało się obalić bez przelewu krwi i w atmosferze zgody.
Na fot.: posiedzenie Okrągłego Stołu. Od lewej: Henryk Wujec, Janusz Onyszkiewicz, Lech Wałęsa. Warszawa, 5 kwietnia 1989 r. Fot. Maciej Billewicz / FORUM
O

Okrągły Stół był także początkiem nowego rozdziału w dziejach naszego kraju i tryumfem wielu idei, które polskie elity intelektualne wypracowywały przez dziesięciolecia.
Po 1989 r. Polska zaczęła swoją drogę do zjednoczonej Europy – nasze wejście do Unii ostatecznie udowodniło, że miejsce naszego kraju jest w Europie. Dziś zaczynamy stawać się „starym państwem wspólnoty”, nasz głos jest coraz lepiej słyszalny. Przy tym polska dyplomacja i elity polityczne nie zapomniały o Wschodzie – Ukraina, Białoruś, Mołdawia, w pewnej mierze także Rosja – jako kraje oddzielone od Europy „złotą kurtyną”, czyli strefą Schengen, są wciąż w orbicie zainteresowań Warszawy. Polska jest orędowniczką reformowania tych państw i przybliżania ich do Europy – stąd choćby zaangażowanie byłego prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego, w dialog Brukseli z Ukrainą. Na Wschodzie działa także dyplomacja kulturalna i społeczna – jej rozmiar i efekty można było zobaczyć choćby podczas ostatniego kongresu państw Partnerstwa Wschodniego w Lublinie – o czym w tekście reporterskim pisze Grzegorz Nurek. Ponadto w dodatku publikujemy rozmowę z prof. Mariuszem Wołosem o ideach polskiej polityki zagranicznej w dwudziestoleciu międzywojennym,wywiad z Aleksandrem Smolarem, prezesem Fundacji im. Batorego, na temat miejsca Polski w Europie, tekst opowiadający o intelektualnej podróży do Rosji i znaczeniu Polski dla obywateli rosyjskich, a także opowieść o tym, jak powstawała polska polityka wschodnia po 1989 r.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]