Reklama

Myśli i polityka

Myśli i polityka

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Za tydzień, w środę 16 października, czwarta część cyklu „Polska się liczy”
Przemiany w Polsce i droga naszego kraju do Europy były możliwe dzięki odwadze i intelektualnemu przygotowaniu polskich elit. Henryk Wujec, Janusz Onyszkiewicz i Lech Wałęsa podczas obrad Okrągłego Stołu, Warszawa, 5 kwietnia 1989 r.
W

W debacie o polskiej polityce zagranicznej często padają nazwiska myślicieli, polityków, publicystów. Wymienia się: Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Giedroycia, Mieroszewskiego, Skubiszewskiego.
Czasem przywoływane są epoki jeszcze dawniejsze – Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów. Idee – kształtowane przed II wojną światową, a także po jej zakończeniu, kiedy Europę podzieliła żelazna kurtyna, i po 1989 r. – pomagają w zrozumieniu miejsca Polski w świecie i jej wyborów. Idee tłumaczą także naszą historię. Fakt, że dziś znajdujemy się w Unii Europejskiej i NATO, wcale nie był taki oczywisty. Gdyby spojrzeć na losy krajów Europy Wschodniej i pomyśleć o alternatywnej wersji historii Polski, można przekonać się, z jakimi trudnościami borykałaby się dziś Polska, gdyby nie determinacja jej elit politycznych po 1989 r. Najważniejsi...

2107

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]