Reklama

Ładowanie...

IV Festiwal Muzyki Polskiej: zachwyca, choć nie wszystko

18.11.2008
Czyta się kilka minut
Nad częścią rodzimych partytur unosiło się Gombrowiczowskie pytanie "Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca?".
W

Względnie osłuchany Polak potrafi zidentyfikować muzykę Chopina. Może też wymienić dwa tytuły oper Moniuszki. Raczej wie, że Karol Szymanowski inspirował się folklorem góralskim, a Witold Lutosławski był wielkim kompozytorem. W jego świadomości kołaczą jeszcze nazwiska Pendereckiego, Kilara, może Góreckiego, choć trudno mu pewnie twórców tych połączyć z odpowiednią aurą brzmieniową. I tyle. Nic więc dziwnego, że organizatorzy Festiwalu Muzyki Polskiej znowu zakasali rękawy i miast promować rodzimą twórczość za granicą, udzielali lekcji muzyki krakowianom. Szkoda tylko, że ci w koncertach uczestniczyli niechętnie.

A było czego posłuchać. Choćby dźwiękowego portretu Krzysztofa Pendereckiego, który nakreśliła pięknie Sinfonietta Cracovia. Orkiestra - bardziej samodzielnie niż z pomocą dyrygenta Petera Gülkego - udowodniła, że młodzieńczy, szokujący agresywnością...

5766

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]