Reklama

Inni Niemcy

Inni Niemcy

14.09.2003
Czyta się kilka minut
Trzydzieści lat ma już niemiecka fundacja Maximilian-Kolbe-Werk, pomagająca byłym więźniom obozów koncentracyjnych z Polski, a od niedawna także z byłego ZSRR. Obchody jej jubileuszu zaczęły się pod bramą KL Auschwitz.
W

W niedzielny poranek 7 września pod szydercze “Arbeit macht frei" przyszli Niemcy - pracownicy i wolontariusze Dzieła Maksymiliana Kolbego, oraz ci, którzy przeżyli Oświęcim i inne obozy, także Ukraińcy i Białorusini. - Nie “praca", a “prawda czyni wolnym". Jeżeli po Auschwitz-Birkenau pozostaje więcej niż popioły, to tylko dzięki grupie byłych więźniów, która tę prawdę mówi - zaczął Józef Mikusz, numer obozowy 7794, którego ojciec zginął w bloku 11 w pierwszej hitlerowskiej próbie z cyklonem-B. Mikusz jest dziś jednym z działaczy Dzieła w Polsce i razem z innymi byłymi więźniami od lat pomaga Niemcom docierać z pomocą do tych, którzy przeżyli.

Około stuosobowa grupa przeszła ze zniczami pod ścianę straceń, gdzie nie było już przemówień, tylko kwiaty i modlitwa pod celą ojca Kolbe, w piwnicy bloku śmierci. W miejscu egzekucji pierwszy złożył wieniec, klękając...

5559

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]