Reklama

Ładowanie...

Inna perspektywa

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Dr Halik Kochanski: Jestem świadoma, że jedna książka nie zmieni spojrzenia ludzi z Zachodu na II wojnę światową. Ale mam nadzieję, że przynajmniej zmusi ich do przemyślenia na nowo ówczesnych losów Polski i Polaków.
Fot. Justinestoddart
M

Marcin Żyła: Dlaczego napisała Pani 700-stronicową historię Polski i Polaków w czasie II wojny światowej? Nie napisano już o tym wystarczająco dużo? Halik Kochanski: Kiedy zaczęłam gromadzić materiały na ten temat – z początku na podstawie historii mojej rodziny – zdałam sobie sprawę, że w języku angielskim nie było dotąd jednotomowego opracowania, które przedstawiałoby całość polskiego doświadczenia w czasie tej wojny. Uznałam, że taka książka powinna powstać. Mój ojciec pochodził ze Stanisławowa. W czasie wojny, razem z siostrą i matką został zesłany do Kazachstanu. Opuścił ZSRR razem z armią Andersa. Dwie moje ciotki wysłano jako uchodźców do Indii. Trzecia została zmuszona do zaciągnięcia się do wojska Berlinga. Ich losy są symboliczne dla całego narodu i pokazują, jak bardzo Polacy ucierpieli z rąk Sowietów. Z kolei rodzina od strony mojej matki...

7182

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]