Reklama

Inna perspektywa

Inna perspektywa

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Dr Halik Kochanski: Jestem świadoma, że jedna książka nie zmieni spojrzenia ludzi z Zachodu na II wojnę światową. Ale mam nadzieję, że przynajmniej zmusi ich do przemyślenia na nowo ówczesnych losów Polski i Polaków.
Fot. Justinestoddart
M

Marcin Żyła: Dlaczego napisała Pani 700-stronicową historię Polski i Polaków w czasie II wojny światowej? Nie napisano już o tym wystarczająco dużo? Halik Kochanski: Kiedy zaczęłam gromadzić materiały na ten temat – z początku na podstawie historii mojej rodziny – zdałam sobie sprawę, że w języku angielskim nie było dotąd jednotomowego opracowania, które przedstawiałoby całość polskiego doświadczenia w czasie tej wojny. Uznałam, że taka książka powinna powstać. Mój ojciec pochodził ze Stanisławowa. W czasie wojny, razem z siostrą i matką został zesłany do Kazachstanu. Opuścił ZSRR razem z armią Andersa. Dwie moje ciotki wysłano jako uchodźców do Indii. Trzecia została zmuszona do zaciągnięcia się do wojska Berlinga. Ich losy są symboliczne dla całego narodu i pokazują, jak bardzo Polacy ucierpieli z rąk Sowietów. Z kolei rodzina od strony mojej matki...

7182

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]