Inna droga

W liście apostolskim „Godny podziwu znak” Franciszek mówi o Mędrcach: „Są ludźmi bogatymi, mądrymi cudzoziemcami, spragnionymi nieskończoności, wyruszającymi w długą i niebezpieczną podróż, która wiedzie ich do Betlejem”.

28.12.2019

Czyta się kilka minut

Tam zrozumieją, „że Bóg, podobnie jak z suwerenną mądrością kieruje gwiazdami, tak też kieruje biegiem historii, uniżając możnych i wywyższając pokornych”. Coś podobnego przydarzyło się właścicielom betlejemskiego zajazdu, kapłanom i Herodowi, ale oni, w przeciwieństwie do Maryi, Józefa, Elżbiety, Zachariasza, pasterzy, Mędrców, Anny i Symeona, rozminęli się z Jezusem, z najważniejszym wydarzeniem nie tylko tamtego czasu. Zabrakło im wrażliwości na to, co dzieje się wokół nich. Właściciele gospody nie zauważyli, że odtrącając ciężarną kobietę, odtrącili Boga.

Na początku Adwentu Franciszek w przemówieniu do redakcji „Aggiornamenti Sociali” mówił: „Nigdy, nigdy nie ukrywajcie tego, co się dzieje w rzeczywistości. (...) Rzeczywistość jest taka, jaka jest i ma swój sposób rozumienia samej siebie. Trzeba ją zrozumieć”. A w orędziu na Dzień Pokoju napisał: „W obliczu następstw naszej wrogości wobec innych, braku szacunku dla wspólnego domu i rabunkowej eksploatacji zasobów naturalnych (...) potrzebujemy nawrócenia ekologicznego”. Według papieża ta ekologiczna konwersja polega na umiejętności uchwycenia tego, co dzieje się tu i teraz, oraz na odwadze zmierzenia się z tym, co jest złe. „Wiemy przecież, że całe stworzenie aż do tej chwili woła i cierpi jak rodząca kobieta. Zresztą nie tylko ono, ale również my, którzy mamy pierwsze owoce Ducha. My więc także wołamy w naszych sercach, ufnie oczekując uznania za dzieci, czyli odkupienia naszego ciała” – mówi Paweł Apostoł.

Ekologiczne nawrócenie rozpoczyna się więc od uwierzenia, że świat „został nam dany przez Boga, abyśmy go uczynili naszym wspólnym domem. Istotnie, zasoby naturalne, liczne formy życia i sama Ziemia zostały nam powierzone, abyśmy je »uprawiali i strzegli«, także dla przyszłych pokoleń. (...) Ponadto potrzebujemy przemiany przekonań i spojrzeń, która otworzyłaby nas bardziej na spotkanie z drugim człowiekiem i na przyjęcie daru stworzenia, które odzwierciedla piękno i mądrość Stwórcy” – mówi Franciszek.

Jan Paweł II powiedział o Betlejem, że „w tym mieście zawsze jest Boże Narodzenie”. Kończąc tegoroczne świętowanie, wzorem Mędrców, którzy usłyszeli we śnie polecenie, aby „inną drogą wrócili do ojczyzny”, wracajmy do naszych powszednich ojczyzn, ale „inną drogą” – z bardziej czułym nastawieniem do takiego świata, jaki mamy, gdyż, parafrazując słowa papieża, Boże Narodzenie jest zawsze wszędzie. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 1-2/2020