Reklama

Ładowanie...

Indie: Piekielna wiosna

w cyklu STRONA ŚWIATA
06.05.2022
Czyta się kilka minut
Najgorsze od ponad stu lat upały wystąpiły tej wiosny na subkontynencie indyjskim. Skwar ma zelżeć wraz z nadejściem monsunów, ale przepowiadacze pogody wróżą, że dalej ma być tylko gorzej.
Mężczyzna i chłopiec spacerują po prawie doszczętnie wyschniętym korycie rzeki Yamuny. Nowe Delhi, Indie, 2 maja 2022 r. / FOT. Manish Swarup / AP/Associated Press/East News
M

Meteorolodzy i badacze klimatu od dawna ostrzegali, że wskutek działalności człowieka klimat Ziemi ociepla się, zjawiska pogodowe staną się coraz gwałtowniejsze, a upały i susze zdarzać się będą częściej i trwać dłużej niż dotąd. Na początku roku nawet prawicowy rząd indyjskiego premiera Narendry Modiego, znanego ze sceptycyzmu wobec klimatologów, obwieścił, że do końca stulecia pogoda w kraju ociepli się o kilka stopni. Wszystko to jednak miało nastąpić dopiero w przyszłości, za sto lat, a może nigdy.

Wiosenny środek lata

Pocieszano się, że upały od zawsze pozostają częścią indyjskiej rzeczywistości, a wiosną, zanim nadciągną letnie, monsunowe deszcze, robi się tu tak gorąco, że nie wytrzymują tego nawet wielbłądy. Skwary dokuczały jednak późną wiosną, w maju i na początku czerwca. W tym roku zaś lato i letnie upały zaczęły się już w marcu. „W całym kraju robi się...

6593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]