Reklama

Impuls do pojednania

Impuls do pojednania

09.11.2015
Czyta się kilka minut
To z polskiej strony wyszła inicjatywa, która 50 lat temu położyła kamień węgielny pod polsko-niemieckie pojednanie.
Fot. Ambasada Niemiec
P

Pod przewodnictwem biskupa wrocławskiego Bolesława Kominka polscy biskupi zrobili odważny i wizjonerski krok w stronę Niemiec. Zaledwie 20 lat po zakończeniu wojny, kiedy rany i pamięć o straszliwych zbrodniach niemieckich w Polsce były jeszcze świeże i bolesne, polscy biskupi wyciągnęli do Niemców dłoń w geście pojednania. Tego natchnionego chrześcijańską miłością bliźniego kroku w stronę niemieckich braci biskupów nie sposób przecenić.
Także w Niemczech zaczęły kiełkować inicjatywy pojednania oraz postulaty odprężenia w stosunkach polsko-niemieckich. Także i u nas prekursorzy pojednania wywodzili się z kręgów kościelnych. Przyjęto odważne perspektywy w celu przezwyciężenia skutków II wojny światowej oraz kształtowania przyszłych relacji. Memorandum Wschodnie („Ostdenkschrift”) Kościoła Ewangelickiego w Niemczech – wspólny dokument opracowany przez jego właściwą Izbę, skupiającą członków pochodzących zarówno z Niemiec Zachodnich, jak i Wschodnich – po raz pierwszy otworzyło owocną dyskusję, która zakończyła się uznaniem polsko-niemieckiej granicy na mocy układu PRL-RFN, podpisanego w Warszawie w 1970 r., a następnie, w roku 1990 – traktatu granicznego.

Wymiana listów wyzwoliła całkiem nowy sposób myślenia oraz zmianę perspektywy. Nadała ona zasadnicze impulsy polsko-niemieckiemu pojednaniu.

Historyczna wymiana listów dalekowzrocznych chrześcijan była wezwaniem do działania, które nie przebrzmiało wśród wiernych bez echa. Ludzie w Niemczech i w Polsce tchnęli w nie życie, realizując niezliczone inicjatywy. Dzięki temu ogromnemu obywatelskiemu zaangażowaniu po obu stronach stosunki polsko-niemieckie są dzisiaj najlepsze w naszej długiej, po części tragicznej, historii. Definiuje je przyjaźń. Na wszystkich płaszczyznach społecznych wyróżniają je spotkania i wymiana, współpraca i dialog, a także ścisłe partnerstwo w zjednoczonej Europie, które w aktywny sposób współkształtują naszą wspólną przyszłość. Wywodzącym się z kręgów kościelnych prekursorom należą się za to nasze szczególne podziękowania. ©

ROLF NIKEL jest od 2014 r. ambasadorem Niemiec w Polsce.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]