Reklama

Ładowanie...

Immunitet: posłem się bywa...

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Posłowie z kraja prawej strony Parlamentu Europejskiego dygotali z oburzenia, ogłaszając koniec prawdziwej demokracji, gdy parlament odmówił obrony immunitetu ich koledze, Bruno Gollnischowi. To jest parlament europejski, nie francuski - uciszył prawicę przewodniczący, dając zarazem asumpt do miłej refleksji, że pewne standardy parlamentaryzmu nie są zarezerwowane wyłącznie dla Polski.
C

Co takiego zrobił ów profesor japonistyki z uniwersytetu w Lyonie (i numer dwa po Le Penie w partii Front National)? Otóż na konferencji prasowej zwołanej 11 października 2004 r. po ogłoszeniu przez francuskiego ministra edukacji tzw. "raportu Rousso" na temat kontrowersyjnych poglądów politycznych na tej uczelni, Gollnisch mówił m.in.: "Żaden poważny historyk nie podpisze się dziś całkowicie pod odkryciami procesów norymberskich. Nie usprawiedliwiam narodowego socjalizmu (...), jednak historycy mogą dyskutować, ilu ludzi tak naprawdę zginęło". I wreszcie: "Nie dyskutuję z istnieniem obozów koncentracyjnych, ale dyskusja musi toczyć się w sposób wolny. To historycy decydują, czy komory gazowe istniały". Prokurator sprawdza, czy było to przestępstwo. Gollnisch tłumaczy zaś, że zostało mu to wyjęte z kontekstu, że domagał się prawa do wolności badań naukowych.

...

2231

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]