Reklama

Immunitet: posłem się bywa...

Immunitet: posłem się bywa...

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Posłowie z kraja prawej strony Parlamentu Europejskiego dygotali z oburzenia, ogłaszając koniec prawdziwej demokracji, gdy parlament odmówił obrony immunitetu ich koledze, Bruno Gollnischowi. To jest parlament europejski, nie francuski - uciszył prawicę przewodniczący, dając zarazem asumpt do miłej refleksji, że pewne standardy parlamentaryzmu nie są zarezerwowane wyłącznie dla Polski.
C

Co takiego zrobił ów profesor japonistyki z uniwersytetu w Lyonie (i numer dwa po Le Penie w partii Front National)? Otóż na konferencji prasowej zwołanej 11 października 2004 r. po ogłoszeniu przez francuskiego ministra edukacji tzw. "raportu Rousso" na temat kontrowersyjnych poglądów politycznych na tej uczelni, Gollnisch mówił m.in.: "Żaden poważny historyk nie podpisze się dziś całkowicie pod odkryciami procesów norymberskich. Nie usprawiedliwiam narodowego socjalizmu (...), jednak historycy mogą dyskutować, ilu ludzi tak naprawdę zginęło". I wreszcie: "Nie dyskutuję z istnieniem obozów koncentracyjnych, ale dyskusja musi toczyć się w sposób wolny. To historycy decydują, czy komory gazowe istniały". Prokurator sprawdza, czy było to przestępstwo. Gollnisch tłumaczy zaś, że zostało mu to wyjęte z kontekstu, że domagał się prawa do wolności badań naukowych.

...

2231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]