Reklama

IKEA i jej niewolnicy

IKEA i jej niewolnicy

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Szwedzki koncern IKEA po raz pierwszy przyznał, że przed 1989 r. korzystał na pracy przymusowej więźniów zza „żelaznej kurtyny”: meble produkowali więźniowie polityczni w NRD.
D

Dieter Ott miał 22 lata, gdy w 1986 r. podjął próbę opuszczenia Niemiec Wschodnich – marzył o życiu na Zachodzie. Próba się nie udała, Ott został skazany i trafił na rok do więzienia w Naumburgu. W tym samym mieście znajdowała się fabryka mebli – jeden z wielu zakładów w komunistycznej NRD, których produkcja trafiała na Zachód, za pośrednictwem państwowych firm handlowych. Dla władz NRD był to dobry interes: do ich kasy trafiała pożądana waluta.

Ale o tym Ott wtedy nie wiedział, gdy przez rok, codziennie, opuszczał więzienie w zakratowanym autobusie wraz z innymi więźniami. W rozmowie z reporterem „Spiegla” wspomina dziś, jak zawożeni do fabryki mebli, pracowali w osobnej hali bez okien, ściśle odizolowani od innych robotników. Produkowali komponenty mebli.

Przymusowo. NRD-owskie państwo korzystało bezwzględnie z darmowej siły roboczej – w NRD wszyscy więźniowie,...

4074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]