Reklama

Idźmy z Niemcami

Idźmy z Niemcami

20.02.2012
Czyta się kilka minut
Najnowsze dane GUS pokazały, że Niemcy są naszym najważniejszym partnerem handlowym. To sukces polskiej gospodarki, ale też polskiej polityki, która to umożliwiła – powód do dumy, a nie do protestów.
P

Polityk skuteczny tym m.in. różni się od nieskutecznego, że gdy wygłasza swój pogląd, jest słuchany. W tym sensie Radosław Sikorski jest skuteczniejszym politykiem niż jego krajowi oponenci: przemyślenia na temat Niemiec, UE i stosunków polsko-niemieckich zamiast wykrzykiwać na ulicach Warszawy może wyrażać prosto w oczy samym Niemcom. Jeśli ci zaś wezmą sobie do serca przesłanie Sikorskiego z jego wystąpień wygłoszonych na początku lutego podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa oraz w listopadzie w Berlinie, pozycja Polski jako partnera Niemiec może wzrosnąć. Minister zgłasza wolę współpracy z zachodnim sąsiadem, widzi w nim „największego akcjonariusza” na kontynencie, ale jednocześnie przestrzega go przed pokusą hegemonii w Europie.

Wypowiedzi Sikorskiego zaskoczyły wielu obserwatorów na kontynencie i zbulwersowały prawicę w kraju, ale tak naprawdę były tylko prostą...

10319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]