Reklama

Ładowanie...

Ibrahim Traore: Najmłodszy przywódca na świecie

w cyklu STRONA ŚWIATA
28.10.2022
Czyta się kilka minut
Mówią o nim, że tchnął w ludzi nadzieję. W Burkina Faso wierzą, że jest wcieleniem odnowy, zerwania z tym, co było paskudne w przeszłości.
Zwolennicy Ibrahima Traore w Burkina Faso, 14 października 2022 r. Fot. Kilaye Bationo / Associated Press / East News
W

W położonym w zachodniej Afryce 20-milionowym Burkina Faso przywódców wybierano tylko trzykrotnie. W 1960, roku niepodległości, na pierwszego prezydenta wybrano Maurice’a Yaméogo, któremu najpierw marzyła się posługa kapłańska, a potem, gdy ostatecznie zajął się polityką, połączenie jego kraju (nosił wówczas nazwę Górnej Wolty) z sąsiednimi Senegalem, Beninem (wówczas Dahomejem), Mali i Wybrzeżem Kości Słoniowej w wielkie Mali, nowe wcielenie dawnego, potężnego królestwa i imperium. Marzenie się nigdy nie spełniło, a ponieważ niedoszły ksiądz nie radził sobie z rządami, w 1965 r. władzę odebrali mu żołnierze, którzy dokonali pierwszego zamachu stanu.

Metoda puczu

Zbrojne pucze stały się odtąd jedynym sposobem wymiany rządzących w Górnej Wolcie, która w 1984 r. przyjęła nazwę Burkina Faso, Kraju Dumnych Ludzi. Nazwę tę nadał w 1984 r. kolejny z wojskowych dyktatorów,...

14972

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]