Reklama

Burkina Faso: Czas zamachowców

w cyklu STRONA ŚWIATA
25.01.2022
Czyta się kilka minut
STRONA ŚWIATA | Wojsko obaliło kolejnego prezydenta w Afryce i przejęło władzę. Po zeszłorocznych zamachach w Czadzie, Mali, Gwinei i Sudanie rok 2022 zaczął się od przewrotu w Burkina Faso.
Na ulicach Wagadugu, stolicy Burkina Faso, 25 stycznia 2022 r. / FOT. Sophie Garcia/AP/Associated Press/East News
S

Scenariusz zamachu przypominał zeszłoroczne z Bamako czy Konakri. W niedzielny poranek mieszkańców domów z sąsiedztwa bazy wojennej Sangoule Lamizana obudziła gwałtowna strzelanina. W południe strzały dobiegały także z innych koszar, rozrzuconych wokół stołecznego Wagadugu, a w mieście pojawiły się pogłoski, że do buntów żołnierzy doszło także w innych częściach kraju: w Kaya, w Ouahigouya.

Według zamachowej sztancy

W niedzielę żołnierze w wozach pancernych pojawili się przed gmachem państwowej telewizji, a także w pobliżu pałacu prezydenckiego i siedziby rządzącej partii. Przez cały dzień przedstawiciele władz z ministrem obrony gen. Barthelemym Simpore na czele zaprzeczali w oficjalnych oświadczeniach, jakoby w Burkina Faso doszło do zamachu stanu. Owszem, przyznawali, kraj przeżywa poważne kłopoty, a żołnierze mają powody do niezadowolenia. Wojsko i rząd nie dają...

11768

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]