Reklama

I oddzielnie, i osobno

I oddzielnie, i osobno

06.11.2005
Czyta się kilka minut
PiS chcąc utrzymać przy sobie te elektoraty, musi im w zamian coś dać - już nie tylko obiecać, że da. A to oznaczałoby dalsze kroki w stronę umocnienia państwa socjalnego (czy raczej karykatury takiego państwa, gdyż na jego utrzymanie nie ma po prostu środków), zaś w sferze światopoglądowej - zaostrzenie tonu. Wyborcy Leppera, LPR i PSL, jeśli nawet przejdą pod skrzydła PiS, będą wpływali na jego politykę.
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI: - Wolność i liberalizm to chyba dziś niezbyt modne słowa?

JAN KOFMAN: - Nigdy nie były specjalnie modne. Już w 1990 r. wielu Polaków, odrzucając kandydaturę Tadeusza Mazowieckiego, opowiedziało się przeciw tym wartościom, a w III RP wolnościowa retoryka zawsze była w mniejszości. Teraz przegrała Platforma Obywatelska i przegrał Donald Tusk, który, swoją drogą, nie był specjalnie konsekwentny w obronie postaw wolnościowych. To banał, ale ich zakorzenianie w społeczeństwie będzie możliwe tylko, jeśli proces integracji z Europą będzie się rozwijał. Tusk i tak uzyskał 46-procentowe poparcie. Abstrahując od tego, że głosowała jedynie połowa obywateli, należy stwierdzić, że i tak duża część z nas opowiedziała się za systemem wartości liberalnych. Czy kiedyś one wygrają - zobaczymy.

- Swoboda,...

15099

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]